Gdy spotkasz dzika…

Niwelowanie skutków wzrostu liczby dzików przez gminę Grodzisk Mazowiecki

Dziki to zwierzęta wolno żyjące, będące własnością Skarbu Państwa. Ich naturalnym miejscem przebywania są lasy, natomiast coraz chętniej pojawiają się w pobliżu zabudowań, niszcząc tereny zielone oraz stwarzając zagrożenie dla mieszkańców. Zgodnie z obowiązującym prawem gminy nie mają możliwości samodzielnie rozwiązywać problemu pojawiania się dzikiej zwierzyny na swoim terenie. W przypadku terenów wiejskich niwelowanie tego problemu należy do działających na danym terenie kół łowieckich, natomiast decyzje dotyczące redukcji dzików wydaje Starosta w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim.

Dlaczego dziki pojawiają się blisko siedzib ludzkich?

Problem pojawiania się dzików na terenach zurbanizowanych  bądź przy głównych  drogach staje się coraz bardziej powszechny, także w gminie Grodzisk Mazowiecki. Zjawisko to wynika z rosnącej populacji tych zwierząt i łatwego dostępu do jedzenia np. z koszy na śmieci, kompostowników czy upraw rolnych. Podczas poszukiwania pożywienia dziki dewastują tereny zielone, skwery, parki, zieleń przydrożną, wchodzą na tereny prywatne nieruchomości i instytucji publicznych.

Prawo a możliwości gminy w ramach niwelowania ekspansji dzików

Gminy zgodnie z obowiązującym prawem nie mają możliwości samodzielnie rozwiązywać problemu pojawiania się dzikiej zwierzyny na swoim terenie. W 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, które wprowadza zakaz przemieszczania dzików na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej, także na obszarze Polski. Dla władz gminy oznacza to zakaz wywożenia odławianych dzików. Natomiast redukcja ich liczby może odbywać się wyłącznie za zgodą Starosty i przy współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim. Warto dodać, że wykonanie takiego zadania w mieście jest trudne do przeprowadzenia i niesie ze sobą ryzyko.

Jakie działania podejmuje gmina?

Gmina Grodzisk Mazowiecki, mając na względzie zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, podejmuje aktywne działania w celu wyeliminowania zagrożeń związanych z przebywaniem dzików na terenach zurbanizowanych. Należą do nich m.in.: prowadzenie na szeroką skalę kampanii edukacyjno-informacyjnej m.in. o tym, dlaczego nie powinno się dokarmiać dzików, jak zachowywać się w ich pobliżu oraz wystąpienie z wnioskiem do Starosty Grodziskiego o wydanie decyzji na redukcję dzików w 2025 r. z terenu miasta Grodzisk Mazowiecki. Wszystkie te działania mają na celu ograniczenie obecności dzików w przestrzeni miejskiej i poprawę bezpieczeństwa w gminie.

KAMPANIA INFORMACYJNA WYDZIAŁU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI URZĄD MIEJSKI W GRODZISKU MAZOWIECKIM Gdy spotkasz DZIKA, PAMIĘTAJ: NIE podchodź, NIE strasz i nie dokarmiaj, NIE panikuj, powoli i po cichu się oddal. W rejonach bytowania dzików psy należy wyprowadzać na smyczy. NIE WOLNO szczuć nimi dzikich zwierząt. Zachowaj szczególną ostrożność, gdy spotkasz lochę z młodymi, - To „dzikie" zwierzę, którego zachowania nie można przewidzieć, - Dziki nie są agresywne. Atakują, gdy czują się zagrożone, sprowokowane lub są ranne. NIE ZACHĘCAJ dzików do przebywania na terenie miasta! ZADZWOŃ, JEŻELI WIDZISZ DZIKI, które podchodzą zbyt blisko i stanowią zagrożenie: Straż Miejska w Grodzisku Mazowieckim tel. alarmowy 986, 22 755 54 31.

KAMPANIA INFORMACYJNA WYDZIAŁU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI URZĄD MIEJSKI W GRODZISKU MAZOWIECKIM CO  ROBIĆ, BY UNIKNĄĆ SPOTKANIA Z DZIKIEM? NIE DOKARMIAJ Dokarmiając dziki uczymy je, że w pobliżu naszych domów łatwo zdobyć pokarm, dlatego pojemniki i worki na odpady należy przechowywać na zamkniętej nieruchomości. NIE WYRZUCAJ żywności w miejscach do tego nieprzeznaczonych. ZBIERAJ opadłe owoce i warzywa. Dbaj by trawa była skoszona, a zakrzaczenia i gęste zarośla usunięte. UNIKAJ zarośli i łąk z dala od zabudowań - szczególnie po zmroku. INFORMUJ o miejscach bytowania dzików w mieście. ZADZWOŃ, JEŻELI WIDZISZ DZIKI, które podchodzą zbyt blisko i stanowią zagrożenie: Straż Miejska w Grodzisku Mazowieckim tel. alarmowy 986, 22 755 54 31.